מניעת פשיעה באמצעות סדנאות תדמית והעצמה לנערות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מניעת פשיעה באמצעות סדנאות תדמית והעצמה לנערות
 
מניעת פשיעה ואלימות על ידי סדנאות טיפוח, התנהגות זהירה ועידוד למודעות על שמירת הפרטיות
רציונל
 
סדנאות תדמית והעצמה לנערות כוללות שיעורים על מבנה הגוף הנשי, קורסים באיפור מקצועי וטיפוח וכן הרצאות בנושא התנהגות זהירה והגנת הפרטיות. הסדנאות מגבירות את המודעות של הנערות לאחריות שלהן לגופן ונותנות בידיהן כלים להטמעת הזכות לעצמאות, מניעת התנהגות אלימה כלפיהן והתמודדות עם חיזור אלים. 

קהל היעד
 
  • נערות נורמטיביות     
  • נערות בסיכון

מטרות
 
  • בניית דימוי עצמי חיובי ופיתוח מודעות עצמית    
  • הטמעת ערכים של חשיבות עצמית הנובעת מפנימיות חזקה ולאו דווקא ממראה חיצוני מושך
  • מתן כלים להתמודדות עם חיזור אלים והטרדות מיניות    
  • העברת מסר דרך פעילות חווייתית מהעולם הנשי כאמצעי לקידום תהליכים אישיים
 
 
תיאור התכנית
 
סדנאות תדמית והעצמה לבנות נוער מיושמות במספר יישובים ברחבי הארץ בדגשים שונים. המטרה המשותפת היא הגברת המודעות הגופנית והנפשית של הנערות להתנהגות סיכונית המושכת אלימות, לקיחת אחריות אישית לגופן, זיהוי חיזור אלים וההתמודדות עמו.
 
התכנית כוללת פרוייקטים מגוונים כגון: סדנאות איפור, כדרך להתנסות חוויתית המקדמת תהליכים אישיים; סדנאות ייצוגיות ותדמיתיות, להגברת המודעות להופעה האישית והשלכותיה; סדנאות להיכרות המבנה הנשי, הפיזי והנפשי בעיקר לנערות מתבגרות ועוד. התכניות מבוססות על תכנים מוכרים שמעניינים את הנערות, ומועברות באופן מהנה המאפשר לנערות להטמיע  את הערכים החדשים.
 
השימוש בשפת האיפור הוכחה ככלי ליצירת שינוי חיצוני ופנימי - בנות שמסיימות את קורס התדמית מעידות על חיזוק בטחונן העצמי והדימוי העצמי שלהן. בנוסף למיומנויות איפור שרוכשות הנערות הן לומדות לקיים אינטראקציה קבוצתית, אשר מהווה עבורן מקור לתמיכה וקידום תהליכים אישיים.
 
במסגרת סדנאות הטיפוח מוקדשים מספר מפגשים להקניית כלים להתנהגות זהירה במצבים סיכוניים על ידי לימוד האבחנה בין טוב ורע וניתוח מושכל של כל סיטואציה אשר מאפשרים לנערות להימנע ממצבים אלו וכאשר הם מתרחשים - להתמודד עמם כיאות.
 
דוגמא לחלק מהתכניות המופעלות ביישובים ובפנימיות: לצבוע את הפנים והפנים שבירוחם, פנימיית עיינות, יוהנה ז'בוטינסקי וכפר גלים ; אלומה : מניעת סיכון ואלימות בקרב נערות, בהר חברון.

שיתופי פעולה
 
  • בית הספר לאיפור של רוית אסף
תגיות :
מודלים, מניעת פשיעה, מניעת עבריינות, מניעת אלימות
שלח לחבר
שלח לחבר
mops.gov.il